Spisovateľ

Vyberte najobľúbenejšieho slovenského spisovateľa.

Stačí ak pošlete do 9. 4. 2019 SMS na číslo 6663 v tvare: PLS(medzera) spis(medzera) odpoveď 1-7 (medzera) priezvisko, meno, ulica, číslo domu, mesto, PSČ. Cena spätnej SMS je 0,50 € s DPH.

Akí sú Slováci? V ankete počas siedmych týždňov zisťujeme náš vkus – čo čítame, počúvame, pijeme a na čo, prípadne na koho môžeme byť v súčasnosti hrdí. Preto sme zvolili 7 kategórií a do každej sme navrhli 7 nominantov, ktorí v nich v posledných rokoch zaujali.

V prvej časti ankety ste mohli voliť najúspešnejší slovenský športový klub, v druhej sme sa zamerali na architektúru, v tretej, pre odľahčenie, na najobľúbenejší alkohol Slovákov, v štvrtej sme zisťovali, aký nový televízny seriál sme si obľúbili a teraz sme sa pre zmenu zamerali na to, ktorých súčasných spisovateľov majú Slováci najradšej.

Aj keď každému možno ako prvé napadnú typicky „ženské“ spisovateľky ako Eva Urbaníková, alebo Táňa Keleová – Vasilková a niektorí si možno ešte spomenú na najpopulárnejšieho autora detektívnych románov Dominika Dán, tak dobrých – a zároveň komerčne úspešných –  spisovateľov tu máme oveľa viac.

Môžeme spomenúť hlavne Juraja Červenáka, ktorý píše nielen fantasy, ale aj unikátne historické detektívky a v tomto žánri určite znesie porovnanie s najlepšími európskymi autormi, Jozefa Kariku, podľa románu ktorého vznikol známy horor, ktorý sme práve v tomto období mohli vidieť v kinách, multižánrového Jozefa Banáša, alebo Andreu Coddington, ktorá sa dokázala presadiť najmä v posledných rokoch.

1. Jozef Karika

Je autorom osemnástich kníh, prevažne thrillerov, hororov a krimiminálnych románov, ktoré vyšli v slovenčine, češtine, poľštine, angličtine a macedónštine. Textami som prispel aj do niekoľkých knižných antológií a publikácií.  Podľa jeho rovnomenného bestselleru vznikol film Trhlina, k jeho ďalším úspešným románom patrí napríklad Tma, Strach, Priepasť a niekoľko románov s kriminálnou tematikou. Za svoje knihy získal napríklad tri ocenenia Platinová kniha, osem Zlatých kníh, dve ceny literárnej kritiky Zlaté pero, Cenu čitateľov Anasoft litera.

2. Andrea Coddington

Patrí k najpopulárnejším slovenským autorkám. Známou sa stala vďaka románu Mal to byť pekný život z roku 2009, za ním nasledoval ďalší mimoriadne úspešný román Židovka, za ktorý získa Platinovú knihu. Nasledovali romány Cudzia krv, Predohra, Milovanie, ale aj biografia Jozefa Bednárika a román Divoké kone, napísaný podľa úspešného televízneho seriálu.

3. Táňa Keleová – Vasilková

Je slovenskou najúspešnejšou autorkou románov prevažne pre ženy, vydala vyše troch desiatok kníh. Jej prvotina  sa volá Cena za voľnosť a vyšla v roku 1997. Zatiaľ najnovší román sa Rodinné klbko, vyšiel práve v tomto čase.  Celkovo sa z jej kníh predalo už vyše jedného milióna kusov – a túto hranicu prekročila už približne pred šiestimi rokmi a za svoje romány získala bezpočet ocenení, vrátane niekoľkých Platinových kníh.

4. Juraj Červenák

Je bezkonkurenčne najúspešnejším a najplodnejším slovenským fantasy autorom, doteraz vydal už vyše tri desiatky kníh, v ktorých častokrát čerpá námety zo stredoeurópskej, respektíve európskej histórie a aj mytológie. Mnohé z nich románovú skôr historickými detektívkami. Debutoval v roku 1993 novelou Olgerd zo Scallbornu: Meč z Thormarenu. V tomto roku vyšiel komplet  štyroch častí historickej fantasy z čias Kyjevského kniežatstva Bohatier a samostatne jeho štvrtá časť Biela veža a pripravuje román Les prízrakov, čo je 6. diel série Kapitán Stein a notár Barbarič. Je držiteľom viacerých žánrových ocenení vrátane Ceny Fantázie, Ceny za najlepšiu fantasy či Ceny Akadémie sci-fi, fantasy a hororu za najlepšiu českú a slovenskú knihu roka. Za román Diabol v zrkadle získal Cenu Vladimíra Neffa za najlepší český / slovenský historický román roku 2016.

5. Dominik Dán

Dominik Dán je pseudonym najúspešnejšieho slovenského autora krimi románov, na svojom konte ich má už takmer tri desiatky a ich celkový predaj už v roku 2017 prekročil hranicu milión kusov. Debutoval v roku 2005 románom Popol všetkých zarovná. Spolupracoval aj na scenári k úspešnému seriálu Kriminálka Staré mesto a  jeho román Červený kapitán bol sfilmovaný a v roku 2016 uvedený do kín.

6. Jozef Banáš

Populárny autor, topmanažér a bývalý diplomat s mierne kontroverznou minulosťou je autorom . Jeho knižný debut vyšiel v roku 2001 pod názvom Lepší ako včera, k najúspešnejším knihám patrí Idioti v politike z roku 2007. Ešte pred knižným debutom napísal niekoľko televíznych scenárov a je aj autorom dvoch divadelných hier.  K jeho najnovším knihám patrí minulý rok vydaný román o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi Prebijem sa! Jozef Banáš je držiteľom mnohých ocenení, vrátane Platinovej knihy.

7. Eva Urbaníková 

Je ďalšou z mimoriadne úspešných autoriek ženských románov, vydala ich už vyše desať. Svoju prvú knihu Všetko alebo nič napísala v roku 2007. Tá bola sfilmovaná a v roku 2017 uvedená so značným úspechom do kín. Samotná kniha sa tešila zo šesťciferných predajných čísiel. Vlastnila aj vydavateľstvo Evita, v roku 2018 ho predala potom, ako sa dostalo do ekonomických problémov. Jej zatiaľ poslednou knihou je Manželka mi nevadí, tento rok pripravuje dva tituly: Vidličky, lyžičky, nože! a Príliš osobná známosť.