Spevák

Vyberte najobľúbenejšieho nového slovenského speváka.

Stačí ak pošlete do 16. 4. 2019 SMS na číslo 6663 v tvare: PLS(medzera) spev(medzera) odpoveď 1-7 (medzera) priezvisko, meno, ulica, číslo domu, mesto, PSČ. Cena spätnej SMS je 0,50 € s DPH.

Akí sú Slováci? V ankete počas siedmich týždňov zisťujeme náš vkus – čo čítame, počúvame, pijeme a na čo, prípadne na koho môžeme byť v súčasnosti hrdí. Preto sme zvolili 7 kategórií a do každej sme navrhli 7 nominantov, ktorí v nich v posledných rokoch zaujali.

V prvej časti ankety ste mohli voliť najúspešnejší slovenský športový klub, v druhej sme sa zamerali na architektúru, v tretej, pre odľahčenie, na najobľúbenejší alkohol Slovákov, v štvrtej sme zisťovali, aký nový televízny seriál sme si obľúbili, v piatej sme sa zamerali na najobľúbenejších súčasných spisovateľov a teraz hľadáme najobľúbenejšieho súčasného slovenského popového speváka.

Táto kategória je pomerne komplikovaná, pretože je v nej naozaj široký výber, v dekáde sa výrazne presadilo niekoľko sólových spevákov, navyše niektorí vystupujú aj s vlastnými skupinami aj v sólo projektoch.  Náš výber preto nie je úplne reprezentačný, respektíve je čiastočne subjektívny, sedem nominácií je jednoducho málo.

Určite by si v ňom zaslúžili miesto aj ďalší, napríklad Igor Timko, Lukáš Adamec, prípadne Jana Kirschner a ďalší. My sme v našom výbere zohľadnili preto nielen dosiahnuté úspechy, ale aj profesionálnu aktivitu a prítomnosť v médiách.

1. Majk Spirit

Majk Spirit je slovenský raper,  spájaný s  bratislavskou skupinou H16, zväčša vystupuje sólovo. Na slovenskej hudobnej scéne pôsobí od roku 2000, v roku 2011 sa v ankete Slávik stal Objavom roku a víťazil aj v kategórii videoklipov. Všetky jeho predošlé štúdiové albumy sa stali platinovými, ich predaj prekročil hranicu 20-tisíc kusov. Najnovší album vyšiel koncom minulého roku pod názvom Nie som tu náhodou. V roku 2016 vyšla v knižnej podobe aj jeho autorizovaná biografia.

2. Celeste Buckingham

Je finalistkou druhej série Česko Slovenskej SuperStar. V roku 2012 vydala svoj debutový album Don’t Look Back a bola nominovaná na MTV Europe Music Awards v kategórii Best Czech and Slovak Act. Bola porotkyňou slovensko-českej verzie X Factoru. V rokoch 2013 a 2015 získala cenu OTO ako speváčka roka. Bola nominovaná aj na Radio Disney Music Awards v Amerike. Vydala 5 štúdiových albumov, zatiaľ posledný v roku 2017.

3. Kali

Je jedným z najúspešnejších slovenských raperov a spevákov. Pochádza z Petržalky a na hip-hopovej scéne pôsobí od roku 2008. Svoj debutový album Pod maskou je pravda vydal v roku 2010. Ďalší album, Načo čakať, vyšiel rovnako v roku 2010. Zatiaľ posledným je Dovi, dopo z minulého roku. Aktuálne je aj porotcom v speváckej talentovej súťaži The Voice.

4. Mária Čírová

Je úspešná slovenská speváčka a skladateľka, narodila sa v roku 1988 v hudobníckej rodine, ktorej korene siahajú až k slávnemu skladateľovi Eugenovi Suchoňovi. Venuje sa aj charite, v roku 2011 sa stala ambasádorkou organizácie UNICEF a v tejto úlohe vycestovala do Kambodže. V roku 2018 získala ocenie OTO v kategórii Speváčka. Vydala štyri štúdiové albumy, zatiaľ posledný v roku 2017 pod príznačným názvom #2017

5. IMT Smile – Ivan Tásler

Spolu s bratom Miroslavom založili v roku 1992 známu skupinu IMT Smile. Nahral s ňou 10 štúdiových albumov, štyri koncertné a vyšlo mu aj niekoľko výberoviek. Skupina získala v roku 2018 aj prestížnu cenu Krištáľové krídlo, popritom získal niekoľko ocenení SOZA a spolu so skupinou aj Platinových platní.

6. Kristína

Kristína Peláková v roku 2008 vydala debutový albumu „…Ešte Váham“, za ktorý získala zlatú platňu. V roku 2010 sa zúčastnila na súťaži Eurovision Song Contest. Pieseň „Horehronie“, ktorou reprezentovala Slovensko, sa stala hitom a v rebríčku najhranejších songov IFPI sa udržala viac ako 100 týždňov. Jej druhý album sa volal „V sieti ťa mám“ a vyšiel v tomto istom roku a získala zaň ocenenie platinová platňa. Za album „Tie naj“ (2014) získala 5-násobnú platinu za predaj. Klip k piesni „Ta ne“ prekonal hranicu 34 miliónov pozretí na Youtube. Trikrát po sebe sa stala „Najúspešnejšou Slovenskou speváčkou“ v prestížnej súťaži Český slávik v kategórii Slávik bez hraníc.

 

7. Adam Ďurica

Po skončení súťaže Slovensko hľadá Superstar (2004) o Adama Ďuricu prejavilo záujem renomované vydavateľstvo Universal Music, v ktorom vydal svoj prvý album Cukor a Soľ (2006), čím sa začala jeho sólová spevácka kariéra. Po úspechu albumu spieval ako predskokan na turné so skupinami IMT Smile a Desmod. V tomto roku získal nomináciu na ocenenie „Objav roka“ hudobnej akadémie Aurel. V roku 2008 získal Zlatého slávika v kategórii Objav roka. Okrem toho získal prestížne ocenenie OTO v kategórii Spevák roka (2015, 2016, 2017) a cenu SOZA za najhranejšiu skladbu roka 2015 za skladbu Neľutujem.  Vydal päť štúdiových albumov, posledný v roku 2018.