Alkohol

Vyberte najobľúbenejší tvrdý alkohol.

Stačí ak pošlete do 26. 3. 2019 SMS na číslo 6663 v tvare: PLS(medzera) alko (medzera) odpoveď 1-7 (medzera) priezvisko, meno, ulica, číslo domu, mesto, PSČ. Cena spätnej SMS je 0,50 € s DPH.

1. Rum

V roku 2018 bol v našich končinách jednoznačne najmódnejším tvrdým alkoholom. Potešiteľné je, že stúpal záujem o pravý rum z cukrovej trstiny, na rozdiel od jeho lacnejších derivátov z cukrovej repy, ktoré sa takto vlastne ani nesmú označovať. Celosvetovo mal rum podľa bevspot.com v roku 2018 6-percentný podiel.

2. Koňak

V rebríčku 30-tich najpopulárnejších tvrdých alkoholov, ktorý Vinepair.com zostavil v roku 2014 sa objavili tri koňaky – na 3., 18. a 23. mieste. Ak si niekto myslí, že v jeho pití dominujú Francúzi, mýli sa. Podľa blogu blog.cognac-expert.com v prepočte na obyvateľa pijú najviac koňaku Nóri a Škandinávia je všeobecne regiónom, kde sa teší veľkej popularite.

3. Gin

Slováci zatiaľ jeho čaro príliš neobjavili, no celosvetovo je takmer rovnako populárny ako rum, jeho podiel je 5 percent. Je to pomerne zaujímavá kategória alkoholu, pretože približne 60-percent trhu obsadili len štyri dominantné značky – Hendrick’s, Tanqueray, Bombay a Beefeater. V rebríčku 30-tich najpopulárnejších tvrdých alkoholov nenájdete ani jeden.

4. Whisky

Podľa webu bevspot.com bola whisky s 27-percentným podielom v roku 2018 celosvetovo najpredávanejším tvrdým alkoholom aj keď jej popularita mierne klesá. Zaujímavé je, že za najlepšiu európsku whisky bola v danom roku vyhlásená slovenská – 8-ročná Nestville Whisky Master Blender.

5. Ovocné destiláty

Ovocné destiláty, alebo rôzne typy pálenky, sú v našich zemepisných končinách mimoriadne populárne. Nepatrí tam však len slivovica, marhuľovica, hruškovica, ale napríklad aj Rakija, Grappa alebo Calvados. Ich lacnejšie podoba, vyrobená z repného liehu a minimálneho množstva ovocného destilátu sa v našich končinách musí označovať ako „liehovina“.

6. Bylinné likéry 

Aj keď v poslednom roku bol v našich končinách módny najmä rum, celosvetovo sa o niečo viac predávali likéry, ich podiel bol 9 percent. Najpopulárnejším bylinným likérom bolo v roku 2018 Campari.

7. Vodka

Jej popularita mierne stúpa, v roku 2018 bola podľa bevspot.com s 23-percentným podielom druhým najpopulárnejším tvrdým alkoholom. A môžeme skúsiť aj inú štatistiku – v roku 2014 zverejnil portál Vinepair rebríček 30-tich najpredávanejších tvrdých alkoholov na svete a vodka v ňom bola zastúpená až osemkrát.